Zanieczyszczone wymienniki płaszczowo-rurowe spełniające funkcję skraplacza czynnika chłodniczego w agregacie chłodniczym zasilane są wodą schładzaną w wieżach wyparnych. Pomimo stosowania różnych chemicznych środków korekcji wody, osad kamienia wodnego – chociaż wolniej – i tak powstaje w wieży, a stąd transportowany jest do miedzianych rurek skraplacza. Większą prędkość tworzenia się osadu kamienia na rurkach, gdzie wymiana ciepła jest największa, przyspiesza zatężanie wody ziębniczej w wieży i wzrost jej zasolenia. Ponadto kamień powstały z tak zasolonej wody jest twardszy i znacznie trudniejszy do usunięcia zarówno z zastosowaniem środków mechanicznych, jak i metody chemicznego czyszczenia.
Powstały na powierzchni wymiany ciepła kamień wodny znacząco obniża efektywność całego systemu. I tak już 1 mm osadu może spowodować ponad 45% spadek mocy chłodniczej agregatu, przy jednocześnie większym zużyciu energii elektrycznej na pracę wentylatorów, pomp i sprężarek. Z tego względu stosuje się rozwiązania, które mają na celu poprawę efektywności. Jednym ze stosowanych rozwiązań na bieżąco czyszczą rurki skraplaczy nie pozwalając, aby zanieczyszczenia przywarły do powierzchni rurek. W tym celu w obiegu wodnym skraplacza montuje się by-pas z kulowym systemem czyszczącym, w którym specjalne kulki z gąbki, wprowadzane do układu wodnego skraplacza agregatu chłodniczego, w sposób ciągły przechodząc losowo przez rurki na bieżąco ścierają zanieczyszczenia, po czym są wyłapywane przed wyjściem ciepłej wody ze skraplacza z powrotem na wieżę chłodniczą.
Warunkiem koniecznym do efektywnej pracy tego sysytemu czyszczącego jest jego montaż w nowym agregacie, gdzie powierzcnia miedzianych rurek jest idealnie gładka. W sytuacji gdy na rurkach powstanie osad, natychmiast powstaje także tarcie, które zatrzymuje gąbkowe kulki w rurkach skraplacza i wręcz odwrotnie do zamierzonego celu, zmniejsza przepływ wody przez skraplacz, a w konsekwencji zmniejsza sprawność całego systemu.
W związku z tym przed zamontowanej tego nowatorskiego rozwiązania rurki skraplacza powinny być dokładnie oczyszczone z wszelkich zanieczyszczeń metodą chemicznego czyszczenia.
W zależności od jakości wody ziębniczej stosowanej w obiegu chłodzenia skraplacza powstaje różny pod względem składu chemicznego osad. Gdy woda nie jest zbyt dobrze uzdatniona, osad zazwyczaj jest łatwo usuwalny, a wyboru technologii chemicznego czyszczenia skraplaczy agregatów chłodniczych dokonują w zależności od zastosowanych w skraplaczu materiałów. Czasem przy wyjątkowo dobrze uzdatnionej wodzie mieszanej dodatkowo z wodą z odwróconej osmozy, powstaje bardzo twardy i trudno usuwalny osad kamienia wodnego. Wówczas technologia czyszczenia wymaga zastosowania kilku różnych preparatów. W takim przypadku przestrzegam potencjalnych Zleceniodawców przed zastosowaniem metody mechanicznej z przestrzeliwaniem rurek plastikowymi frezami od ciśnieniem wody. Znam wiele przepadków, gdzie grubość osadu w rurce nie byłą taka sama na całej długości i w miejscu gdzie był największa frez blokował się, a powstałe naprężenia powodowały pęknięcie rurki. Takiego niebezpieczeństwa nie ma, gdy wybierze się chemiczne czyszczenie skraplaczy agregatów chłodniczych.
Z uwagi na posiadane kompetencje oraz duże doświadczenie zawodowe wykonane przeze mnie czyszczenia stoją na najwyższym poziomie, czego dowodem jest pełne zadowolenie Klientów.
Chemiczne czyszczenie skraplaczy agregatów chłodniczych zilustrowano na poniższych zdjęciach.
© Kopiowanie, przetwarzanie, rozpowszechnianie tych materiałów w całości lub w części bez zgody autora jest zabronione.