Dezynfekcja instalacji z Legionelli

Odkażanie instalacji wodnych

Usuwanie bakterii Legionelli z zasobników i instalacji CWU można wykonać na dwa sposoby.

W pierwszym, gdy instalacja nie jest mocno zakamieniona, można dokonać odkażenia poprzez cyrkulowanie w instalacji oraz upuszczanie z każdego kranu roztworu odkażającego przez odpowiednio długi czas. Należy mieć jednak świadomość, że bakteria Legionelli nie jest w stanie rozwinąć się przy braku osadów organicznych w instalacji. Wówczas, prowadzone odkażanie nie usuwa przyczyny problemu, a jedynie jego skutek. Przetrwalniki bakterii mając nadal pożywkę, bardzo szybko ulegają ponownemu namnażaniu i sytuacja zakażenia Legionellą ponownie ma miejsce.

Dlatego zaleca się sposób drugi, gdy przed odkażaniem instalacji i zasobników CWU należy wykonać ich chemiczne czyszczenie i dokładne płukanie (odmulenie) [1] i dopiero wtedy wykonać jej odkażanie [2]. Wówczas usuwa się nie tylko skutek zanieczyszczenia instalacji i zasobnika, ale także przyczynę. Badania wody wykonane przez Sanepid w instalacjach czyszczonych, a następnie odkażanych w ten sposób wykazały brak przetrwalników i całkowite usunięcie bakterii Legionelli.

Do przygotowania oferty niezbędne są następujące informacje:

  • ilość i pojemność zasobników CWU,
  • średnica rur, ilość i długość pionów instalacji CWU,
  • ilość kranów, pryszniców, bidetów,
  • średnica i długość rur instalacji powrotu cyrkulacji,
  • średnica i ilość gałązek łączących poszczególne krany z pionami.

Aby czyszczenie i/lub odkażenie instalacji było możliwe, niezbędny jest dostęp do prądu 230V. Do napełnienia instalacji nie będzie wykorzystane źródło zewnętrzne, ale woda wodociągowa normalnie ją zasilająca.

Może zainteresuje Cię również:

Posiadamy zdolności technologiczne i techniczne oraz umiejętności i bogate doświadczenie zawodowe do wykonania profesjonalnej usługi!