W tej sytuacji do czyszczenia przystępujemy najczęściej „z marszu”, bez badania osadu, wykonywania skomplikowanych wycinków kontrolnych i rewizji wewnętrznych, wyłącznie na podstawie zadeklarowanych przez Zleceniodawcę informacji. Wierzymy, że są one rzetelne i wiarygodne.
Oceny czyszczenia dokonuje się na podstawie [1] wzrostu wielkości przepływu na pompach obiegowych instalacji; [2] wzrostu różnicy ciśnienia wody przed i za wyczyszczonym wymiennikiem. Ocena efektu czyszczenia w skraplaczach i parownikach, w których do rewizji po czyszczeniu należy zdemontować dennicę (co wiąże się z koniecznością wymiany drogiej uszczelki nie zawsze dostępnej na rynku „od ręki”) jest możliwa wyłącznie wówczas, gdy do przygotowania oferty cenowej Zleceniodawca również zdemontował dennicę, aby umożliwić wykonawcy pobranie z rurek reprezentatywnych próbek osadu do badań symulacyjnych oraz określić grubość osadu.
Najczęściej zatem oceny czyszczenia dokonuje się na podstawie objawów przebiegu reakcji chemicznych, które powodują: [3] zabrudzenie roztworu czyszczącego w wyniku rozpuszczenia osadu do postaci jonowej; [4] silne gazowanie roztworu powracającego z instalacji (urządzenia) do zbiornika zarobowego ze względu na powstający dwutlenek węgla, który jest produktem rozpuszczania osadu; [5] odkładanie się w komorach separacyjnych zbiornika znacznych ilości szlamu i ścieru metalicznego, wypłukiwanego z czyszczonego urządzenia wraz z powracającym roztworem czyszczącym; [6] obfita piana, która powstaje podczas usuwania węglanów.
Ponadto w przypadku usuwania złogów magnetytu z instalacji CO i CT, objawem skuteczności reakcji rozpuszczania osadu jest [7] zmiana barwy roztworu czyszczącego z czarnej na żółtą.
Przebieg czyszczenia i zachodzących reakcji dokumentowany jest na zdjęciach i filmowany. Na życzenie Zamawiającego materiały te udostępniamy, jako załącznik do sporządzonego i podpisanego przez obie strony Protokołu zdawczo-odbiorczego.