Chemiczne czyszczenie układów chłodzenia maszyn

Czyszczenie układów chłodzenia

W wielu procesach produkcyjnych, a zwłaszcza elementów wykonanych z plastiku metodą wtrysku, bardzo istotą kwestią jest ciągłe chłodzenie form i innych newralgicznym elementów maszyn.

Nowoczesne wtryskarki posiadają nawet do 10 obiegów chłodzenia, w których przepływ wody zobrazowany jest na przepływomierzach pływakowych (ratometrach).

Czasem widać, że szkła ratometrów są coraz brudniejsze [1] . Świadczy to, że woda w układzie uległa zatężeniu i zawiera zbyt dużą ilość zanieczyszczeń mineralnych i organicznych. Czasem, gdy instalacje wodne wykonane są ze stali czarnej, do zanieczyszczeń tych dochodzi dodatkowo żelazo wypłukiwane z rur oraz produkty korozji [2].

Wszystkie krążące z wodą zanieczyszczenia, w wyniku zachodzących przemian fizycznych i reakcji chemicznych, a zwłaszcza wymiany ciepła, ulegają krystalizacji w postaci kamienia wodnego. Najczęściej dochodzi do tego w najbardziej obciążonych cieplnie miejscach czyli w formach, a także na poziomych odcinkach rur i połączeniach rozłącznych (kolanka, mufy, nyple, zawory regulacyjne itp.) . Dodatkowo duża część osadu odkłada się na ścianach zbiorników buforowych oraz w parownikach w przypadku, gdy do produkcji wody lodowej stosowane są agregaty sprężarkowe. Wszystkie te problemy powodują, że spada ilość ciepła jaką układ może zaabsorbować z pracujących maszyn. Wówczas dochodzi do sytuacji, że należy zmniejszyć tempo produkcji, aby zachować odpowiedni standard wyrobów.

Powyższe problemy występują w wielu gałęziach przemysłu: spożywczym, odlewniczym, samochodowym, chemicznym itp. Poza użytkownikami wtryskarek, którzy  stanowią największa grupę naszych Klientów, analogiczne niekorzystne zjawiska spowodowane zakamienieniem form walców chłodzących, wytłaczarek, extruderów, tanków i innych urządzeń, jakie mają miejsce w technologii produkcji.  Dużym odbiorca usług są również zakłady stosujące zautomatyzowane linie spawalnicze, gdzie zgrzewki muszą być nieustannie schładzane.

Poniżej na zdjęciach [3] – [12] przedstawiono przykłady czyszczeń, które wykonałem osobiście.

Rozwiązaniem powyższych problemów jest skorzystanie z naszych usług, gdzie w profesjonalny sposób, z zachowaniem bezpieczeństwa korozyjnego całej instalacji i jej poszczególnych urządzeń, szybko usuniemy osad kamienia wodnego, zapewniając tym samym bezawaryjna pracę maszyn.

czyszczenie układów chłodzenia
czyszczenie układów chłodzenia
czyszczenie układów chłodzenia
czyszczenie układów chłodzenia
czyszczenie układów chłodzenia
czyszczenie układów chłodzenia
czyszczenie układów chłodzenia
czyszczenie układów chłodzenia
https://chemiczneczyszczenia.pl/wp-content/webpc-passthru.php?src=https://chemiczneczyszczenia.pl/wp-content/uploads/2021/11/11-Czyszczenie-ekstrudera-640x640.jpg&nocache=1
czyszczenie układów chłodzenia
czyszczenie układów chłodzenia
czyszczenie układów chłodzenia
Dlaczego my?

Posiadamy zdolności technologiczne i techniczne oraz umiejętności i bogate doświadczenie zawodowe do wykonania profesjonalnej usługi!

error: Treść jest chroniona prawnie!