Chemiczne czyszczenie układów chłodzenia maszyn

Czyszczenie układów chłodzenia

W wielu procesach produkcyjnych, a zwłaszcza elementów wykonanych z plastiku metodą wtrysku, bardzo istotą kwestią jest ciągłe chłodzenie form i innych newralgicznym elementów maszyn.

Nowoczesne wtryskarki posiadają nawet do 10 obiegów chłodzenia, w których przepływ wody zobrazowany jest na przepływomierzach pływakowych (ratometrach).

Czasem widać, że szkła ratometrów są coraz brudniejsze [1] . Świadczy to, że woda w układzie uległa zatężeniu i zawiera zbyt dużą ilość zanieczyszczeń mineralnych i organicznych. Czasem, gdy instalacje wodne wykonane są ze stali czarnej, do zanieczyszczeń tych dochodzi dodatkowo żelazo wypłukiwane z rur oraz produkty korozji [2].

Wszystkie krążące z wodą zanieczyszczenia, w wyniku zachodzących przemian fizycznych i reakcji chemicznych, a zwłaszcza wymiany ciepła, ulegają krystalizacji w postaci kamienia wodnego. Najczęściej dochodzi do tego w najbardziej obciążonych cieplnie miejscach czyli w formach, a także na poziomych odcinkach rur i połączeniach rozłącznych (kolanka, mufy, nyple, zawory regulacyjne itp.) . Dodatkowo duża część osadu odkłada się na ścianach zbiorników buforowych oraz w parownikach w przypadku, gdy do produkcji wody lodowej stosowane są agregaty sprężarkowe. Wszystkie te problemy powodują, że spada ilość ciepła jaką układ może zaabsorbować z pracujących maszyn. Wówczas dochodzi do sytuacji, że należy zmniejszyć tempo produkcji, aby zachować odpowiedni standard wyrobów.

Powyższe problemy występują w wielu gałęziach przemysłu: spożywczym, odlewniczym, samochodowym, chemicznym itp. Poza użytkownikami wtryskarek, którzy stanowią największa grupę naszych Klientów, analogiczne niekorzystne zjawiska spowodowane zakamienieniem form walców chłodzących, wytłaczarek, extruderów, tanków i innych urządzeń, jakie mają miejsce w technologii produkcji. Dużym odbiorca usług są również zakłady stosujące zautomatyzowane linie spawalnicze, gdzie zgrzewki muszą być nieustannie schładzane.

Poniżej na zdjęciach [3] – [12] przedstawiono przykłady czyszczeń, które wykonałem osobiście.

Rozwiązaniem powyższych problemów jest skorzystanie z naszych usług, gdzie w profesjonalny sposób, z zachowaniem bezpieczeństwa korozyjnego całej instalacji i jej poszczególnych urządzeń, szybko usuniemy osad kamienia wodnego, zapewniając tym samym bezawaryjna pracę maszyn.

Może zainteresuje Cię również:

Posiadamy zdolności technologiczne i techniczne oraz umiejętności i bogate doświadczenie zawodowe do wykonania profesjonalnej usługi!