Zgodnie z obowiązującymi przepisami odkamienienie kotła lub innego urządzenia dozorowego metodami chemicznymi traktowane jest jako naprawa. Każda taka naprawa urządzenia bądź jego elementu powinna być uzgodniona z UDT. Zakład dokonujący naprawy (chemicznego czyszczenia) powinien mieć stosowne uprawnienia UDT, opracować i uzgodnić w Centralnym Laboratorium Dozoru Technicznego w Poznaniu Instrukcję technologiczną chemicznego czyszczenia urządzenia oraz dołożyć starań, aby wszelkie prace nie objęte uzgodnioną technologią, wykonać zgodnie z zasadami dobrej praktyki inżynierskiej.
Posiadam uprawnienia UDT do chemicznego czyszczenia i/lub trawienie urządzeń numer CH-30-61/01-20 i w tym zakresie ściśle współpracuję z Centralnym Laboratorium Dozoru Technicznego w Poznaniu.
Chemiczne czyszczenie to działanie na ścianki eksploatowanego urządzenia i/lub jego elementy substancjami, lub preparatami chemicznymi w celu usunięcia zanieczyszczeń i osadów. Dzięki nowoczesnym inhibitorom raz stosowanym katalizatorom i reduktorom proces czyszczenia jest całkowicie bezpieczny dla urządzenia. Ponadto należy pamiętać, że po całkowitym usunięciu osadu, usuwana jest także korozja pod osadowa. Jej skutki mogą być dla kotła [1] lub wytwornicy [2] katastrofalne. Dlatego każde moje chemiczne czyszczenie kończy się pasywacją, dla zabezpieczenia wyczyszczonej powierzchni przed korozją.
zwłaszcza z wszystkich przestrzeni kotła, do których jest brak dostępu (ściany sitowe, płomieniówki i płomienica), w celu całkowitego usunięcia osadu [3] i w ten sposób likwidacji straty kominowej. Wyraża ona stosunek procentowy część energii cieplnej spalanego w kotle paliwa, która jest unoszona przez spaliny do komina na skutek określonej wyższej od otoczenia temperatury spalin. Ta część spalin, jest tracona ze względu na warstwę kamienia kotłowego, jaki pokrył powierzchnię grzewczą kotła i skutecznie izoluje przepływ ciepła do wody w kotle, w celu jej podgrzania. Można zatem powiedzieć wprost, że w zakamienionym kotle pieniądze ulatują z portfela przez komin.
Dzięki wyczyszczeniu kotła z zastosowaniem metod chemicznych starta kominowa natychmiast znika. W związku ze zmniejszeniem zużycia paliwa potrzebnego do wytworzenia pary lub podgrzania wody w zładzie CO lub CT powstają znaczne oszczędności.
Dla przykładu: wyczyszczenie kotła parowego w Kielcach, w którym na powierzchni grzewczej powstała gruba warstwa gipsu spowodowała, że koszt czyszczenia kotła w kwocie 16 320 PLN – w związku ze zmniejszeniem zużycia gazu – przy produkcji większej ilości pary, zwrócił się Zleceniodawcy już po upływie miesiąca. Przede mną zakład dwukrotnie próbował odkamienić kocioł korzystając z usług innych firm – bez rezultatu.
Może zainteresuje Cię również: