Dezynfekcja instalacji z Legionelli
Odkażanie instalacji wodnych
Usuwanie bakterii Legionelli z zasobników i instalacji CWU można wykonać na dwa sposoby.
W pierwszym, gdy instalacja nie jest mocno zakamieniona, można dokonać odkażenia poprzez cyrkulowanie w instalacji oraz upuszczanie z każdego kranu roztworu odkażającego przez odpowiednio długi czas. Należy mieć jednak świadomość, że bakteria Legionelli nie jest w stanie rozwinąć się przy braku osadów organicznych w instalacji. Wówczas, prowadzone odkażanie nie usuwa przyczyny problemu, a jedynie jego skutek. Przetrwalniki bakterii mając nadal pożywkę, bardzo szybko ulegają ponownemu namnażaniu i sytuacja zakażenia Legionellą ponownie ma miejsce.
Dlatego zaleca się sposób drugi, gdy przed odkażaniem instalacji i zasobników CWU należy wykonać ich chemiczne czyszczenie i dokładne płukanie (odmulenie) [1] i dopiero wtedy wykonać jej odkażanie [2]. Wówczas usuwa się nie tylko skutek zanieczyszczenia instalacji i zasobnika, ale także przyczynę. Badania wody wykonane przez Sanepid w instalacjach czyszczonych, a następnie odkażanych w ten sposób wykazały brak przetrwalników i całkowite usunięcie bakterii Legionelli.
Do przygotowania oferty niezbędne są następujące informacje:
- ilość i pojemność zasobników CWU,
- średnica rur, ilość i długość pionów instalacji CWU,
- ilość kranów, pryszniców, bidetów,
- średnica i długość rur instalacji powrotu cyrkulacji,
- średnica i ilość gałązek łączących poszczególne krany z pionami.
Aby czyszczenie i/lub odkażenie instalacji było możliwe, niezbędny jest dostęp do prądu 230V. Do napełnienia instalacji nie będzie wykorzystane źródło zewnętrzne, ale woda wodociągowa normalnie ją zasilająca.
Może zainteresuje Cię również: