Chemiczne czyszczenie nagrzewnic budzi zainteresowanie właścicieli budynków dopiero wówczas, gdy użytkownicy budynku skarżą się na niedogrzanie, a więc najczęściej podczas silnych mrozów. Wcześniej zazwyczaj zwlekają z podjęciem decyzji o wykonaniu kompleksowego czyszczenia. Wówczas należy pamiętać, że zbyt długie czyszczenie nagrzewnic i brak cyrkulacji wody w instalacji CT spowodowane zamknięciem zaworów, nie może trwać zbyt długo, aby nie nastąpiło zamarznięcie wody w rurach. Czyszczenie nagrzewnic, pod względem technologii i sposobu czyszczenia jest podobne do czyszczenia wymienników ciepła CO i CT. Problemem jest natomiast sposób podłączenia się do nagrzewnicy. Czyszczenie nagrzewnic, w zależności od zastosowanego medium grzewczego (woda lub glikol) prowadzone jest przy pomocy odpowiedniej technologii.
W sytuacji, gdy istnieją zawory spustowe na zasilaniu i powrocie do nagrzewnicy przed zaworami odcinającymi w instalacji czyszczenie jest proste. Zdarza się jednak, że wykonawca instalacji nie przewidział konieczności jej czyszczenia lub chcą zaoszczędzić nie zamontował zaworów spustowych. Wówczas konieczny jest częściowy demontaż rur na najbliższych śrubunkach. Niekiedy jednak nie występują one przed zaworami odcinającymi. W takim przypadku, o ile występują kolejne zawory, czyszczenie nagrzewnic wykonuje się wraz z częścią instalacji. Jednak do podłączenia instalacji pomocniczej do czyszczenia konieczne są gniazda gwintowane od manometru lub termometru, w które mogą zostać wkręcone szybkozłącza do rurociągów zasilania i powrotu roztworu czyszczącego. W tym przypadku zwiększa się także ilość używanego roztworu czyszczącego, co powoduje zwiększenie ilości zużytych preparatów.
– pojemność wodna wężownicy nagrzewnicy, a w razie braku tej informacji, wymiary nagrzewnicy (szerokość, wysokość i głębokość); – występowanie zaworów spustowych, a w razie ich braku, występowanie śrubunków, co umożliwi podłączenie się do rury zasilającej i powrotnej nagrzewnicy; Aby czyszczenie nagrzewnic było możliwe, niezbędny jest także dostęp do studzienki (kratki) kanalizacyjnej, źródło wody o większym napływie (średnica rury min. 1”) oraz dostęp do prądu 230V.
Zasadniczą przyczyną niedomagania nagrzewnic jest:
W zalezności od decyzji Zleceniodawcy czyszczenie może być realizowane w dwóch wariantach:
Do przygotowania oferty niezbędne są następujące informacje:
USŁUGA CZYSZCZENIA NAGRZEWNIC OBEJMUJE: