Powoduje to konieczność ich czyszczenia wyłącznie przy użyciu nowoczesnych i bezpiecznych technologii. Moje doświadczenie zawodowe wskazuje, że tak nie jest. W wyniku wyboru najtańszej oferty, zasobniki po takim „czyszczeniu” korodują, co powoduje natychmiast barwienie wody na brązowo. Tak też było w dużej sieci hoteli. Gdzie w konsekwencji wykorzystywania tej zabrudzonej wody do prania m.in. białej pościeli poniesiono duże straty finansowe. No i za to „fachowiec” za niewielkie pieniądze zniszczył zasobniki CWU. Chemiczne czyszczenie zasobników CWU przebiega analogicznie jak wymienników ciepła. Różnicą jest cena usługi. Jest ona wyższa i zależy od pojemności zasobnika. Ze względu na niebezpieczeństwo rozwoju bakterii Legionelli w zasobnikach CWU, a także problem powstawania na ich ściankach korozji pod osadowej, w wyniku czego w kranach zamiast czystej wody wypływa zażelaziona woda w brązowym odcieniu, zaleca się cykliczne odkamienianie zasobników. Do przygotowania oferty niezbędna jest informacja o ilości i pojemności zasobników CWU. Prezentowane poniżej zdjęcia wykonano podczas jednoczesnego chemicznego czyszczenia dwóch zasobników Viessmann Vitocell o pojemności po 500 dcm3. W ciągu 9 godzin wyczyszczono cztery zasobniki. Budowę zasobnika ilustruje rysunek.
Ze względu na fakt, że przez wymiennik ciepłej wody użytkowej (CWU) nieustannie przepływa surowa (nieuzdatniona) woda wodociągowa, zwiększa się podatność wymiennika na zakamienienie. Dlatego w odróżnieniu od wymienników CO i CT, w których cyrkulowana jest najczęściej uzdatniona woda w zładzie zamkniętym, zalecana częstotliwość czyszczenia wymienników CWU, w zależności od stopnia twardości wody, wynosi raz na 1-3 lata. Do czyszczenia musi być użyty preparat posiadający świadectwo PZH o dopuszczeniu do czyszczenia nim instalacji wody przeznaczonej do spożycia. Wszystkie wymienniki ciepła wykonane są z wysokiej jakości stali nierdzewnej (najczęściej 316L) lub tytanu. Mniejszej wielkości wymienniki są lutowane miedzią lub niklem. Powoduje to wysokie wymagania w zakresie zastosowanej technologii chemicznego czyszczenia. W sytuacji czyszczenia wymienników CWU konieczna jest sprawność zaworów odcinających te urządzenia od instalacji CWU. Jest to ważne szczególnie w sytuacji, gdy wymienniki zamontowane są w kotłowni umiejscowionej w piwnicy wysokiego budynku. Tam, gdzie ciśnienie wody w instalacji CWU jest wysokie. W razie nieszczelności zaworów odcinających czyszczenie nie jest możliwe, ponieważ cyrkulowany roztwór będzie nieustannie rozcieńczany przez napływającą do zbiornika z instalacji wodę.
Dotyczy to zwłaszcza obiektów, takich jak baseny lub aquaparki, gdzie zużycie ciepłej wody jest bardzo duże. Wówczas nawet wyczyszczenie samych wymienników nie powoduje znaczącej poprawy sytuacji. Dzieje się tak, gdyż woda powracająca z układu cyrkulacji niesie ze sobą bardzo dużo zanieczyszczeń. Często w szybkim tempie ponownie zakamieniają zarówno wymienniki, jak i zasobniki CWU. Ze względu na duże zapotrzebowanie na ciepła wodę, instalowane są właśnie w tego typu obiektach. Odmienne uwarunkowania występują z kolei w domach jednorodzinnych gdzie często nowoczesna pod względem wzornictwa armatura zasilająca m.in. wanny, prysznice posiadają wężyki o średnicy 3/8 cala. Wówczas już niewielka ilość osadu z rur może wręcz całkowicie je zatkać i spowodować brak ciepłej wody. W sytuacji, gdy instalację CWU wykonano ze stali ocynkowanej, niezbędne jest użycie preparatu, który nie niszczy ocynku. Dysponuję technologią, która zapewnia, że przy odpowiedniej skuteczności usuwania osadu, rzeczywisty ubytek ocynku to mniej niż 3% jego masy.
Chemiczne czyszczenie instalacji CWU polega na ciągłym pompowaniu do instalacji, w jej najniższym punkcie, przygotowanego roztworu czyszczącego. Ze wszystkich kranów, zlewów pryszniców, które znajdują się na poszczególnych piętrach, upuszczamy roztwór. W kolejności od najniższego do najwyższego. Oznaką usunięcia osadu jest brak brudnej piany i gazu, które wydostają się z kranów. Po usunięciu osadu cała instalacja jest dokładnie płukana wodą wodociągową poszczególnymi kondygnacjami od dołu w górę. Płukanie wykonuje się do momentu, aż odczyn pH wody wypływającej z kranu jest taki sam jak odczyn wody na wodociągu. Czyszczenie instalacji ciepłej wody użytkowej jest najbardziej pracochłonnym czyszczeniem w całej gamie. Jednocześnie jego wykonanie przynosi użytkownikowi natychmiastowy efekt i rozwiązuje problem braku ciepłej wody.
Wiele zasobników CWU jest emaliowana wewnątrz, a część nowocześniejszych np. zasobniki Viessmann Vitocell wykonana jest ze stali nierdzewnej.
Chemiczne czyszczenie wymienników
Często po kilku letnim okresie eksploatacji, w rurach instalacji CWU powstaje tak gruba warstwa osadu (patrz zdjęcie), że gwałtownie zmniejsza się przepływ wody w rurach.
Do przygotowania oferty niezbędne są następujące informacje: