3.4 Czyszczenie wymienników CWU

Chemiczne czyszczenie wymienników

Ze względu na fakt, że przez wymiennik ciepłej wody użytkowej (CWU) nieustannie przepływa surowa (nieuzdatniona) woda wodociągowa, zwiększa się podatność wymiennika na zakamienienie. Dlatego w odróżnieniu od wymienników CO i CT, w których cyrkulowana jest najczęściej uzdatniona woda w zładzie zamkniętym, zalecana częstotliwość czyszczenia wymienników CWU, w zależności od stopnia twardości wody, wynosi raz na 1-3 lata.

Do czyszczenia musi być użyty preparat posiadający świadectwo PZH o dopuszczeniu do czyszczenia nim instalacji wody przeznaczonej do spożycia.

Wszystkie wymienniki ciepła wykonane są z wysokiej jakości stali nierdzewnej (najczęściej 316L) lub tytanu. Mniejszej wielkości wymienniki są lutowane miedzią lub niklem. Powoduje to wysokie wymagania w zakresie zastosowanej technologii chemicznego czyszczenia.

W sytuacji czyszczenia wymienników CWU konieczna jest sprawność zaworów odcinających te urządzenia od instalacji CWU. Jest to ważne szczególnie w sytuacji, gdy wymienniki zamontowane są w kotłowni umiejscowionej w piwnicy wysokiego budynku. Tam, gdzie ciśnienie wody w instalacji CWU jest wysokie. W razie nieszczelności zaworów odcinających czyszczenie nie jest możliwe, ponieważ cyrkulowany roztwór będzie nieustannie rozcieńczany przez napływającą do zbiornika z instalacji wodę.

Dlaczego my?

Posiadamy zdolności technologiczne i techniczne oraz umiejętności i bogate doświadczenie zawodowe do wykonania profesjonalnej usługi!

error: Treść jest chroniona prawnie!